Na czym polega kruszenie gruzu?

Gruz coraz częściej jest traktowany jako cenny surowiec do ponownego wykorzystania przy pracach budowlanych i w drogownictwie. Rozdrobniony surowiec może być wykorzystany na wiele sposobów, do zagęszczania gruntu, na podbudowy dróg czy nawet jako materiał do produkcji betonu. Jednak żeby móc skorzystać z niego ponownie konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu w postaci kruszarek. Wiele przedsiębiorstw oferuje wynajem kruszarek, które mogą być dostarczone na plac budowy albo miejsce prowadzonego wyburzenia.

 

Działanie kruszarek do gruzu

Kruszenie gruzu polega na stopniowym rozdrabnianiu materiału na coraz mniejsze frakcje, w taki sposób, by uzyskać kruszywo o oczekiwanej przez użytkownika granulacji. Do rozdrabniania gruzu wykorzystuje się różne rodzaje kruszarek.

Kruszarka szczękowa wykorzystuje dwie płaszczyzny (szczęki) ustawione do siebie pod kątem. U dołu są one ustawione bliżej siebie i pozostaje między nimi jedynie wąska szczelina, zaś ku górze są od siebie nieco oddalone. Jedna z płaszczyzn jest nieruchoma, a druga porusza się dzięki mimośrodowi, zwiększając i zmniejszając kąt między szczękami. Gruz wpadający od góry jest miażdżony na coraz mniejsze fragmenty i opada w dół za sprawą drgań i grawitacji. Ponieważ szczelina zmniejsza się ku dołowi, fragmenty opadając, są rozdrabniane w coraz większym stopniu.

Kruszarka stożkowa rozdrabnia gruz, który jest podawany między dwa podzespoły. Jeden z nich wgląda jak zwykły stożek, drugi przypomina dzwon, którego wnętrze jest również ukształtowane w formie stożka. Jeden ze stożków (w zależności od typu konstrukcji kruszarki) pozostaje nieruchomy, a drugi porusza się za pomocą mimośrodu. Płaszczyzny boczne obu stożków przybliżają się do siebie i oddalają, zmniejszając i zwiększając rozmiar szczeliny. Gruz, który dostaje się do środka, jest rozkruszany na coraz mniejsze fragmenty, po czym wypada u podstawy maszyny.

Kruszarka walcowa pozwala na rozdrabnianie materiału dzięki dwóm walcom, które obracają się w przeciwne strony. Ruch obrotowy powoduje wciąganie kruszonego materiału między walce i stopniowe zmniejszanie jego objętości. Najczęściej walce mają nieregularną powierzchnię – tj. zmienną średnicę elementów położonych naprzecie siebie lub są wyposażone w specjalne zęby. Oba rozwiązania zwiększają efektywność i szybkość pracy urządzenia.

Kruszarka udarowa wykorzystuje elementy osadzone na obrotowym wale, które obracając się, uderzają w rozdrabniany materiał. Dzięki umieszczonym pod kątem sztywnym elementom obudowy rozdrabniany surowiec jest dodatkowo ściskany.

Wróć do bloga