Gruz coraz częściej jest traktowany jako cenny surowiec do ponownego wykorzystania przy pracach budowlanych i w drogownictwie. Rozdrobniony surowiec może być wykorzystany na wiele sposobów, do zagęszczania gruntu, na podbudowy dróg czy nawet jako materiał do produkcji betonu. Jednak żeby móc skorzystać z niego ponownie konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu w postaci kruszarek. Wiele przedsiębiorstw oferuje wynajem kruszarek, które mogą być dostarczone na plac budowy albo miejsce prowadzonego wyburzenia.
Kruszenie gruzu polega na stopniowym rozdrabnianiu materiału na coraz mniejsze frakcje, w taki sposób, by uzyskać kruszywo o oczekiwanej przez użytkownika granulacji. Do rozdrabniania gruzu wykorzystuje się różne rodzaje kruszarek.
Kruszarka szczękowa wykorzystuje dwie płaszczyzny (szczęki) ustawione do siebie pod kątem. U dołu są one ustawione bliżej siebie i pozostaje między nimi jedynie wąska szczelina, zaś ku górze są od siebie nieco oddalone. Jedna z płaszczyzn jest nieruchoma, a druga porusza się dzięki mimośrodowi, zwiększając i zmniejszając kąt między szczękami. Gruz wpadający od góry jest miażdżony na coraz mniejsze fragmenty i opada w dół za sprawą drgań i grawitacji. Ponieważ szczelina zmniejsza się ku dołowi, fragmenty opadając, są rozdrabniane w coraz większym stopniu.
Kruszarka stożkowa rozdrabnia gruz, który jest podawany między dwa podzespoły. Jeden z nich wgląda jak zwykły stożek, drugi przypomina dzwon, którego wnętrze jest również ukształtowane w formie stożka. Jeden ze stożków (w zależności od typu konstrukcji kruszarki) pozostaje nieruchomy, a drugi porusza się za pomocą mimośrodu. Płaszczyzny boczne obu stożków przybliżają się do siebie i oddalają, zmniejszając i zwiększając rozmiar szczeliny. Gruz, który dostaje się do środka, jest rozkruszany na coraz mniejsze fragmenty, po czym wypada u podstawy maszyny.
Kruszarka walcowa pozwala na rozdrabnianie materiału dzięki dwóm walcom, które obracają się w przeciwne strony. Ruch obrotowy powoduje wciąganie kruszonego materiału między walce i stopniowe zmniejszanie jego objętości. Najczęściej walce mają nieregularną powierzchnię – tj. zmienną średnicę elementów położonych naprzecie siebie lub są wyposażone w specjalne zęby. Oba rozwiązania zwiększają efektywność i szybkość pracy urządzenia.
Kruszarka udarowa wykorzystuje elementy osadzone na obrotowym wale, które obracając się, uderzają w rozdrabniany materiał. Dzięki umieszczonym pod kątem sztywnym elementom obudowy rozdrabniany surowiec jest dodatkowo ściskany.
Wróć do bloga