Ziemia urodzajna. Gdzie jej szukać?

Dobra ziemia jest podstawą do uzyskania pożądanych plonów. Nie zawsze jednak dysponujemy takim rozwiązaniem, w miejscu, w którym mieszkamy. Dlatego też dobrym sposobem jest zakup urodzajnej ziemi. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na pewne aspekty, które pozwolą nabyć najlepszą alternatywę. Tylko przy uwzględnieniu pewnych elementów możemy być pewni, że ziemia jest dobrej jakości i przyniesie nam pożądane rezultaty.

Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy zakupie ziemi?

Urodzajna ziemia musi być kupiona ze sprawdzonego źródła. W tym przypadku warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy nie mają być przeprowadzane jakieś prace budowlane. Bardzo często zdarza się, że jest wówczas zdejmowana wysokiej jakości gleba z pól uprawnych. Ziemia taka może być żyzna, tania, jednakże zdarzają się zanieczyszczenia odpadami budowlanymi, czy też metalami ciężkimi. Dobra ziemia musi być pozbawiona kamieni. Nie może być również żółtych brył gliny.

Jak sprawdzić jakość gleby?

Przy ocenie jakości gleby nie należy kierować się wyłącznie jej barwą. Najlepszej oceny jakości ziemi dokona specjalista, a więc ogrodnik, rolnik, czy architekt krajobrazu. Jednakże pewne aspekty charakterystyczne można wykryć samodzielnie. W tym przypadku trzeba wziąć do ręki dużą grudkę wilgotnej ziemi, a następnie mocno ją ścisnąć. W sytuacji, gdy po otwarciu dłoni element się rozpadnie, oznacza to nic innego, jak zbyt piaszczystą glebę. Gdy struktura pozostanie zbita mamy do czynienia ze zbyt gliniastą ziemią. Żyzna gleba ulegnie pęknięciu i podzieli się na kilka niewielkich części.

Ilość urodzajnej ziemi potrzebnej do ogrodu uzależniona jest od roślin, które będą rosły na podłożu. I tak w przypadku trawnika wystarczy umieścić dziesięciocentymetrową warstwę żyznej struktury.

Wróć do bloga