Jaki sprzęt potrzebny jest do wyburzenia budynku?

Prace wyburzeniowe to bardzo złożony i skomplikowany proces, którego przebieg, cały wykorzystywany sprzęt i rodzaj niezbędnych prac zależy od specyfiki obiektu, jego stanu technicznego oraz miejsca, w którym jest usytuowany. Przy wyburzaniu budynków wielopiętrowych, o konstrukcji żelbetowej lub specjalnie wzmacnianej, nieodzowne może być użycie ciężkiego sprzętu rozbiórkowego, a nawet materiałów pirotechnicznych. Mniejsze budowle oznaczają zwykle użycie mniejszej ilości urządzeń – w wielu przypadkach wystarczyć może nawet zwykła koparko-ładowarka z młotem wyburzeniowym.

 

Maszyny wyburzeniowe

Najczęściej spotykanym przy wyburzeniach urządzeniem są koparki gąsienicowe wyposażone w wyburzeniowe młoty hydrauliczne, szczęki do kruszenia i łamania konstrukcji bądź wzmocnione łyżki. Koparki wyburzeniowe charakteryzują się wydłużonym ramieniem, które zwiększa zasięg roboczy sprzętu oraz specjalne wzmocnienia kabiny operatora. Podwozie gąsienicowe jest używane w celu zapewnienia większej stabilności i mniejszego nacisku na powierzchnię na której stoi maszyna. Trzeba bowiem pamiętać, że nierzadko urządzenia tego typu są ustawiane na najwyższej kondygnacji kilkupiętrowego obiektu i sukcesywnie wyburzają go piętro po piętrze. Dość częstym udogodnieniem w ciężkich koparkach do wyburzeń są podnoszone lub wychylne kabiny operatora. Dają one poprawę pola widzenia i umożliwiają lepszą obserwację terenu robót.

Podczas wyburzeń niewielkich obiektów mogą być używane również koparki kołowe z młotami wyburzeniowymi lub nawet koparko-ładowaki. Często pomocniczo wykorzystuje się również spycharki, przydatne szczególnie przy usuwaniu najniżej usytuowanych fragmentów budowli. Mniejsze budynki o lżejszych konstrukcjach mogą też być burzone innym ciężkim sprzętem budowlanym, np. ładowarkami. Zależy to jednak zawsze od rodzaju konstrukcji budynku i użytych w nim materiałów.

Podczas prac wyburzeniowych obiektów żelbetowych bardzo często używa się specjalnych pił linowych. Za ich pomocą można ciąć najgrubsze, zbrojone filary i konstrukcje stalowe. Wiele firm chętnie korzysta również z robotów wyburzeniowych, które są zminiaturyzowanymi wersjami koparek wyburzeniowych, a ich wielką zaletą jest to, że pozwalają na sterownie zdalne, co zmniejsza ryzyko, na jakie jest narażony operator.

Wróć do bloga